Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. W przypadku osteoporozy najbardziej zagrożone miejsca to okolice kręgosłupa, nadgarstków, kości udowej i miednicy. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Następuję przewaga procesu utraty kości nad jej tworzeniem. Najczęściej proces ten obejmuje kości kręgosłupa. Stąd też pierwszym objawem, z jakim chory zwykle zgłasza się do lekarza, jest ból pleców.
Podstawowe przyczyny osteoporozy:
- zaawansowany wiek
- menopauza
Czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy:
- szczupła budowa ciała lub nadwaga
- nieprawidłowa dieta (ubogobiałkowa oraz ubogowapniowa)
- uwarunkowania genetyczne
- długotrwałe unieruchomienie
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- nadmierne spożywanie kawy
- przyjmowanie leków: kortykosteroidów, nasennych, hormonów tarczycy
- inne choroby: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa
typowe objawy:
- W początkowej fazie, choroba przebiega bezobjawowo.
- bóle kości długich pod wpływem obciążenia;
- bóle kręgosłupa
- bóle na odcinku piersiowym
- obniżenie wzrostu (złamania kompresyjne kręgów) i ból kręgosłupa oraz powstanie nadmiernej kifozy piersiowej (garb starczy)
- złamania kości przy niewielkich urazach
Celem leczenia jest zapobieganie złamaniom kości, co osiąga się przez zwiększenie masy kostnej, zapobieganie jej ubytkowi i poprawę wewnętrznej struktury kości.
Osteoporozie można zapobiegać dbając o wystarczającą ilość wysiłku fizycznego, aby kości były jak najdłużej silne i sprawne.
Środki, których ograniczenie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy:
- aktywność fizyczna – zwiększenie naszej aktywności poprzez wykonywanie ćwiczeń fizycznych lub nawet codzienny zwykły spacer mogą znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia choroby. Wskazane są także ćwiczenia specjalistyczne wykonywane przez 20 minut dziennie, jazda na rowerze lub pływanie,
- używki – szczególnie istotne jest zaprzestanie palenia tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu,
- eliminowanie upadków – jest to kolejny istotny element jednak znacznie trudniejszy do zrealizowania. Wiąże się on z warunkami technicznymi otoczenia oraz co równie istotne leczeniem zaburzeń krążenia i równowagi,
- dostarczanie należytej ilości wapnia – należy dostarczać codzienną, odpowiednią dawkę wapnia w postaci naturalnej lub jako preparaty. Dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie menopauzy i u osób starszych wynosi około 1500mg. Jeśli nasza dieta nie dostarcza nam odpowiedniej ilości tego składnika, należy posiłkować się dodatkowo odpowiednimi preparatami.
|